Birma

Historie plemene

Legenda o vzniku plemene

Birma je rovněž nazývána Svatá Birma nebo posvátná kočka z Barmy. Její historie je bohužel né přesně známá a asi právě proto opředená mnoha mýty a legendami. Legenda vypráví o původu těchto kočiček v posvátném chrámu v Barmě, který byl zasvěcen Bohyni převtělení. Kromě mnichů v tomto chrámu žily i sněhově bílé kočky. Mniši věřili, že duše jejich mrtvých bratrů se převtělují právě do těchto zvířat. Mezi mnichy žil i moudrý a zbožný láma Mun-Ha. Nebylo možné ho vidět bez doprovodu jeho oblíbeného kocoura s jantarovýma očima jménem Sihn. Jedné noci byl chrám přepaden a Mun-ha zabit. Jako vždy mu po boku stál jeho věrný Sihn. Mun-ha se po své smrti do kocoura Sinh převtělil a ten se najednou změnil. Barva na nohách, ocase a obličeji ztmavla a oči se zabarvily do safírové modré. Jen tlapky, které se dotýkaly lámova těla, zůstaly bílé. Stejnou změnou prošly i ostatní kočky v chrámu, a tak vzniklo plemeno birma.

Doložený původ plemene

Ti co nevěří na legendy, se budou muset spokojit s tím, že první informace o plemeni Birma pochází z počátku 20. století z Francie. V roce 1919 byl do Francie poslán lodí chovný pár Birmiček (pravděpodobně z Barmy). Kocourek po cestě zahynul, kočička cestu přežila a naštěstí byla březí. Její koťátka tedy byla základem chovu Birem. Uznaným plemem se Birma stala ve Francii v roce 1925.

Během druhé světové války došlo málem k vyhubení Birem. Po válce zbyl v Evropě pouze jediný chovný pár - Orloff a Xenia de Kaabaa. Tyto Birmy byly základem pro znovuobnovení chovu v poválečné Francii. Vzhledem k malé genetické základně byly tyto kočky silně kříženy s perskými a siamskými kočkami. Obnovené plemeno bylo poté uznáno v roce 1966 v Anglii a 1967 v Americe.

V současné době je Birma jako plemeno uznána FIFe (Fédération Internationale Féline), CFA (Cat Fanciers´ Association), TICA (The International Cat Association), ACFA (American Cat Fanciers Association), ACF (Australia Cat Federation), CCA (Canadian Cat Association).

 

Vzhled birmiček

Birma patří k polodlouhosrstým, středně velkým plemenům. Její kožich je na dotek hedvábný. Její hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,5 až 4,5 kg. Dospělý kocour může vážit až 5 kg.

Birma má srst světlou (bílou až se zlatavým nádechem) a tmavěji zbarvené odznaky (ocas, nohy, uši a obličejovou masku). Tlapky jsou až ke kotníkům bílé, masku od uší odděluje světlý proužek. Oči jsou modré. Koťátka se rodí čistě bílá a jak stárnou, začínají se objevovat charakteristické barevné odznaky, které se postupně vykreslují a tmavnou.

Plné dospělosti birma dosahuje asi ve 4 letech.

Standard plemene Birma

Hlava je masivní, srdcovitého tvaru. Měla by být zaoblená s plnými tvářemi. Brada bývá zaoblená a výrazná. Čelo je mírně klenuté. Oči jsou oválné, skoro kulaté a směrem k nosu zešikmené. Jejich barva musí být modrá. Uši jsou malé (ve srovnání s ostatními plemeny) se zaobleným vrcholem, lehce nakloněné, umístěné vhodně daleko od sebe. Nos je střední délky, bez výrazného stopu, mírně vystouplý. Tělo je dlouhé s pevnou kostrou. Nohy jsou krátké, silné a zakončené kulatými tlapkami. Ocas by měl být pokrytý dlouhými chlupy.

Zbarvení a odznaky

Birma se vyskytuje s jednotnými, žíhanými nebo želvovinovými odznaky v barvách černohnědá, modrá, čokoládová, lila, červená a krémová barva. Želvovinové zbarvení mohou mít pouze kočičky, u kocourků je tato abnormalita většinou spojená s vývojovými vadami, případně s neplodností.

Speciálním znakem ve zbarvení birem jsou bílá chodidla zvaná "ponožky" na obou předních i zadních nohách. Tyto ponožky musí být absolutně čistě bílé. Měly by končit u kloubu nebo u přechodu prstů k záprstí, přes které by neměly přesahovat. Na zadních nohou se mohou tolerovat trochu delší bílé ponožky. Na zadní straně zadních nohou bílé ponožky končí v odznacích. Ideální "ostruhy" končí převráceným "V" a dosazují do 1/2 až do 3/4 hlezna. Nižší nebo vyšší ostruhy jsou přípustné, ale neměly by pokračovat přes hlezno. Je důležité, aby ponožky byly stejně dlouhé a vykazovaly symetrii bílé barvy buď na obou zadních obou předních nebo na obou zadních chodidlech, nebo ještě lépe, na všech čtyřech chodidlech.

Povaha

Birmy jsou milá, laskavá zvířata, která milují kontakt s lidmi. Jsou poměrně spokojené i mezi ostatními zvířaty a při kontaktu s dětmi. Jsou velmi trpělivé a nereagují agresivně. Jsou od přírody inteligentní a vynalézavé. Jsou citlivé a umí skvěle vycítit náladu svých blízkých. Jsou pevně vázané na člověka a špatně snáší samotu. Toho, kdo se jim často věnuje, zahrnou pozorností a láskou. Jsou přizpůsobivé a rády vyhoví všem lidským přáním.

Jsou to poměrně tiché kočky, které ovšem dokáží mňoukáním naznačit, pokud je něco v nepořádku (například Vám dlouho trvá naplnit misky se žrádlem). I mezi birmičkami se ovšem najdou „ukecané“ kočky (zejména kocouři), které Vás hlasitě upozorní, pokud budou vyžadovat pozornost. Jsou šťastné v domě nebo bytě, pokud mají dostatek prostoru a pohybu, budou ovšem velice vděčné za kontrolovaný pohyb na zahradě. Vzhledem k jejich neuvěřitelně přátelské a důvěřivé povaze ovšem určitě nedoporučujeme nechat je pobíhat po venku samotné!

Péče

Birma má polodlouhou srst, která nemá takový sklon ke knocení. I přes to je však důležité ji pravidelně pročesávat. Většinou stačí asi dvakrát týdně. Jen při přechodu na letní srst nebo před výstavou je potřeba věnovat srsti větší pozornost.

Zdraví

Průměrná délka života birem je 15 let. Obecně jsou birmy poměrně zdravé kočky bez větších zdravotních komplikací.

U plemen s úzkou genetickou základnou se ovšem mohou objevit dědičné vady. U birem se může jednat zejména o hypertrofickou kardiomyopatii HCM a polycystické onemocnění ledvin PKD (zejména vzhledem k příbuznosti s perskými kočkami). Dále bylo u několika vrhů birem popsáno degenerativní onemocnění periferních nervů a kongenitální hypotrichóza (nedostatek srsti).

Orientační cena birem s PP:

6.000,- Kč až 12.000,- Kč u koťátek na mazlíka (neurčených do chovu) a až dvojnásobek u výstavních koťátek. Vždy ovšem záleží na kvalitě obou rodičů, kvalitě koťátka, věku koťátka při prodeji a dalších faktorech. Výše uvedené ceny jsou tedy skutečně pouze orientační.